Záhlaví 5.jpg
logo.jpg
50 let.jpg
Historie králíka Německého obrovitého strakáče
 
 
     Plemeno NoS vzniklo na konci 19. století v oblasti kolem Lotharingenu a to křížením belgických obrů, statných francouzských beranů a strakatých jatečních králíků, kteří se tenkrát hodně chovali ve Francii.
     Prvořadým cílem křížení nebylo vyšlechtění krásného králíka, ale masného plemene s délkou belgického obra, silou francouzského berana a odolností jatečních králíků. Záměr se zdařil, neboť předchůdci NoS (známí tehdy pod jménem lotrinský obrovský králík) dosáhli hmotnosti mezi 6 a 7 kg. Jejich kresba ovšem ani zdaleka nepřipomínala dnešní kresbu NoS.
     Králíci byli exportováni do Německa, kde se plemeno vyvíjelo dále a dostalo název Deutsche Riesenschecken - NoS. Od 20. let se toto plemeno chová téměř ve všech zemích Evropy.
     Do Spojených států byli první NoS dovezeni na začátku 20. století. Byli nazváni American Checkered Giants a uznávají černý a modrý barevný ráz. Také v Anglii mají svého „vlastního“ NoS: Giant Papillon, velký strakáč nebo French Butterfly. V Anglii bylo toto plemeno uznáno teprve v roce 1994 a může se chovat v jakékoliv barvě srsti.
 
(použity informace z Encyklopedie králíků a hlodavců, autor Esther Verhoef-Verhallen, vydavatel Rebo)

Líbí se vám tyto stránky ???

Ano (386 | 91%)
Nic moc (16 | 4%)
logo Nos.BMP
logo.jpg
Plaketa 50 let NOS.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one